Pielgrzymka 2024 - dzień trzeci 13.04.2024

 

13 kwietnia - dzień trzeci

Po rannej Mszy św. sprawowanej w kaplicy miasteczka Mariapoli i kolejnym pysznym śniadaniu nasi przemili gospodarze przybliżyli nam zasady funkcjonowania tego miejsca, które powstało w 1968 r. jako Centrum Życia Ekumenicznego Ottmaring (ÖLZ), a zostało założone przez dwie wspólnoty-katolicką i ewangelicką: Ruch Focolari oraz Stowarzyszenie Życia Wspólnego.



Po krótkim spacerze po terenie Begegnungszentrum Ottmaring pożegnaliśmy to niezwykłe miejsce i  jego gościnnych, serdecznych mieszkańców i ruszyliśmy w drogę do Belgii, po drodze zwiedzając Trewir. Jest to najstarsze miasto na terenie Niemiec. Już od końca III wieku było siedzibą arcybiskupów, a
ok. 330 r. zmarła tu św. Helena, matka cesarza Konstantyna Wielkiego. Miasto ma więcej rzymskich zabytków niż jakiekolwiek inne miasto wybudowane na północ od Alp i dlatego też zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Najpierw odwiedziliśmy opactwo benedyktyńskie i kościół Świętego Macieja, gdzie znajdują się jego relikwie. Dołączył do grona dwunastu Apostołów w miejsce Judasza Iskarioty
.


Następnie udaliśmy się do pochodzącego z XIII w. kościoła Najświętszej Marii Panny, noszącego od roku 1952 tytuł bazyliki mniejszej,  gdzie posługują  polscy zakonnicy ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego.

Kościół ten jest połączony wąskim przejściem z Katedrą Św.  Piotra (niem. Dom St. Peter) -  najstarszym kościołem biskupim w Niemczech. Ta romańska katedra (XI-XII w.) została zbudowana na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki z IV w. Jej rozmiary są imponujące – ma 112,5 m długości i  41 m szerokości. Znajduje się tam Święta Tunika -  o którą żołnierze rzymscy rzucili los przed rozpoczęciem drogi krzyżowej Jezusa na Golgotę. Legenda głosi, że cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego znalazła Świętą Szatę podczas podróży do Ziemi Świętej i ofiarowała  ją kościołowi w Trewirze. Pierwsze dokumenty, mówiące o obecności Szaty w tym mieście pochodzą z początku XII w. Szata jest bardzo ważną chrześcijańską relikwią – wystawiana jest na pokaz dla wiernych bardzo rzadko – co kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Tradycja wystawiania szaty sięga czasów średniowiecznych. Ostatnie wystawienie relikwii szaty pana Jezusa miało miejsce w maju 2012 roku, czemu towarzyszyły liczne pielgrzymki chrześcijan z całego świata do Trewiru. więcej Od 1996 roku zawsze na wiosnę w Trewirze organizowane są Dni Świętej Tuniki, wtedy otwierana jest kaplica, w której jest ona przechowywana. W tym roku trwają od 12 do 21 kwietnia, więc i my mogliśmy wejść, by pochylić się nad tą najważniejszą relikwią przechowywaną w trewirskiej katedrze.

Spacer po Trewirze zakończyliśmy przy kolejnym charakterystycznym dla tego miasta zabytku, czyli Porta Nigra (Czarna Brama). Jest to fragment fortyfikacji miejskich, które są najstarszą rzymską budowlą obronną na terenie Niemiec i największą bramą miejską po północnej stronie Alp. Zbudowana z szarego piaskowca w 170 r n.e. była wówczas jedną z czterech bram miejskich. W 1042 roku arcybiskup poświęcił ołtarz w bramie, która została przekształcona w kościół, który został zniszczony w 1794 roku gdy wojska francuskie zajęły miasto.


Pożegnaliśmy Trewir kolacją w włoskiej knajpce i wyruszyliśmy w dalszą drogę by ok. 21.30 dotrzeć do kolejnego miejsca dwóch naszych noclegów w belgijskim Liege.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz