Z życia parafii

Mamy trzech nowych szafarzy

158 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. zyskała w niedzielne popołudnie 26 marca 2023r. archidiecezja katowicka. Wśród nich są także nasi parafianie: Jarosław Cieciura, Dariusz Pachowicz i Andrzej Piętka. Nowo ustanowieni nadzwyczajni szafarze Komunii św. mają za sobą specjalny kurs przygotowujący. Do posługi zostali ustanowieni przez ks. abp Wiktora Skworca, który pobłogosławił ich na nowej drodze. Wręczone zostały im również testimonia, zaświadczające o ich posłudze. Więcej informacji tutajDAŁO SIĘ ZEBRAĆ CAŁĄ SUMĘ!
Wyrazy uznania i podziękowania dla wszystkich!

Pomóżmy uratować małego Samuela! 

Pochodzący z Gotartowic rodzice chłopca przebywają z nim na leczeniu w Barcelonie. Potrzebna jest ogromna kwota na pokrycie kosztów leczenia. Każda, nawet najdrobniejsza wpłata ma znaczenie..... Pomóżmy! Razem możemy więcej.


Przyjęcie posługi lektoratu

W sobotę 25 marca nasz kleryk Mateusz Fojcik przyjął posługę lektoratu, odpowiadając „Amen” na słowa ks. arcybiskupa Wiktora Skworca: „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj słowo Boże, by coraz mocniej działało w sercach ludzkich”. Posługa lektora wiąże się z odczytywaniem lekcji z Pisma Świętego, w Wielką Sobotę może błogosławić on pokarmy na stół wielkanocny. Więcej informacji tutaj
Obłóczyny kleryka Mateusza

Czy chcesz otrzymać strój duchowny, zewnętrzny znak całkowitego oddania się Bogu?” Na takie pytanie odpowiedział Mateusz Fojcik, nasz kleryk, który wraz z 5 innymi alumnami III roku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego, przyjął 18 lutego 2023 roku strój duchowny. Wtedy to, 6 kleryków roku III podczas porannej Mszy świętej, celebrowanej przez księdza rektora Marka Panka, przyjęło sutanny - widoczny symbol ich drogi formacji. Parafianie wraz z ks. Proboszczem życzą wytrwałości i wielu łask na drodze powołania do  służby Bogu i ludziom. więcejKolędnicy Misyjni  dla dzieci z Papui Nowej Gwinei

Po przerwie spowodowanej pandemią, w tym roku na ulice naszej parafii ponownie wyszli Kolędnicy Misyjni, którzy odwiedzając domy, nieśli Dobrą Nowinę o Jezusie, pomagając w ten sposób dzieciom z Papui Nowej Gwinei. Dzięki ofiarności parafian zebrano dla nich kwotę 6 tys. złotych. 

Jedną z grup tworzyli mieszkający na terenie parafii Ukraińcy. Tak się prezentowali. A tutaj więcej zdjęćJedna z grup, kolędująca na ul. Sygnały, została zapytana o zgodę na nagranie występu, ponieważ filmik chciano wysłać do posługującego w Papui misjonarza. Tak też się stało, jeszcze tego samego dnia nagranie zostało obejrzane przez krewnego naszej parafianki - ks. Dariusza Kałużę. Pochodzi ze Studzionki koło Pszczyny. Kiedy miał 15 lat, Kałużowie przeprowadzili się do Żor, a później jeszcze do Mizerowa w gminie Suszec, w parafii Brzeźce. To właśnie tam ks. Dariusz przyjeżdża, kiedy jest na Śląsku na urlopie. Odwiedza też naszą parafiankę, p. Anielę z ul. Sygnały. 

Ksiądz Dariusz Kałuża jest w Papui Nowej Gwinei od 26 lat. 9 czerwca 2016r. papież Franciszek mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Goroka na Papui Nowej Gwinei, a 12 września 2020 został przeniesiony na stolicę biskupią w Bougainville.

Informacje o biskupie z Papui link
Przemówienie do pielgrzymów w Piekarach Ślw maju 2022r link
Zdjęcia z Papui link
Profil ks. biskupa na Facebooku

Biskup Dariusz Kałuża MSF

Mikołaj u dzieci z Ukrainy

Na terenie naszej parafii, w hostelu na ul. Sygnały,  mieszka grupa ok. 70 obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, w tym 26 młodych ludzi od lat 3 do 18 lat. Nasi parafianie, na miarę swoich możliwości starają się im pomagać. W czasie Adwentu miała miejsce niezwykła akcja, której celem było przygotowanie paczek świątecznych dla tych dzieci. 19 grudnia pojawił się u nich Mikołaj, który wręczył upominki przygotowane przez naszych wspaniałych (i hojnych) parafian. 
Najpierw jednak dzieci przygotowały listy, w których krótko się przedstawiły i podały swoje "życzenia prezentowe". Takie "zamówienie", po odebraniu w zakrystii przez chętnych parafian (a było ich naprawdę sporo, już w pierwszym dniu listów zabrakło), zostało "zmaterializowane" i 18.XII dostarczone do salki pod kościołem. Tam czekała już p. Hania, która z ramienia OPS opiekuje się uchodźcami i z pomocą chętnych parafianek przewiozła kolorowe, pięknie zapakowane paczki do hostelu. Dziękujemy wszystkim za okazane serce i radość sprawioną dzieciom. Wielka jest też wdzięczność rodziców i dziadków obdarowanych dzieci. Pamiętajmy też o nich po Świętach......
zdjęciaPożegnanie śp. Elżbiety Koba


8 grudnia w naszym kościele odbyła się Msza św. pogrzebowa za zmarłą 5 grudnia 2022r. śp. Elżbietę Koba – gospodynię probostwa. Pani Ela zmarła w wieku 66 lat, po krótkiej, nieuleczalnej chorobie. W ostatniej drodze, na cmentarz w Starych Panewnikach towarzyszyła jej grupa parafian wraz z ks. Proboszczem Jarosławem Paszkotem.

Homilia wygłoszona przez ks. Poboszcza na pogrzebie śp. Elżbiety Koba w naszym kościele:


Link audio
Link video i audio

Wspomnienie o pani Eli zamieszczone w gazetce parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach Brynowie, gdzie przez 12 lat byłą gospodynią. <link>


W roku 2021 parafialne kolędowanie, ze względu na panującą epidemię,  przebiegało w innej, niż dotychczas formie. Uczestnicy w swoich domach nagrywali filmiki  z wykonywanymi przez siebie kolędami, które następnie zostały zmontowane w jeden film. Warto zaznaczyć, że  w kolędowaniu uczestniczyli także goście spoza parafii. Dziękujemy wszystkim za udział, a firmie EXTRAL  z Żor za przekazanie nagród dla kolędników. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz