Pielgrzymka 2024 - dzień szósty 16.04.2024

 16 kwietnia - dzień szósty

Miejscowość Szensztat (niem. Schönstatt) to dzielnica miasta Vallendar, leżącego blisko Koblencji nad Renem. Ruch Szensztatcki - to katolicki ruch odnowy założony przez o. Józefa Kentenicha jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, który pomaga w odnawianiu Kościoła i społeczeństwa w duchu Ewangelii. Zadaniem, misją i powołaniem Ruchu Szensztackiego jest łączenie wiary z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłość do Maryi – Matki Jezusa. Jest wspólnotą międzynarodową, obecną na wszystkich kontynentach, a jego członkowie są przedstawicielami różnych grup i stanów (małżeństwa, młodzież, dzieci, siostry zakonne, zakonnicy, księża …). Wszystkie wspólnoty stanowią jedną duchową rodzinę, tworząc jedną, wielką Rodzinę Szensztacką. Pedagogika Ruchu opiera się na trzech fundamentach: zadomowienia, wewnętrznej przemiany i skutecznego apostolstwa.

Tak więc nazwa „Szensztat“ oznacza zarówno międzynarodowe Maryjne miejsce pielgrzymkowe, jak i rozpowszechniony na całym świecie „Apostolski Ruch Szensztacki“. Sanktuarium Szensztackie, do którego przybyliśmy,  jest duchowym domem i centrum życia tego ruchu. Poświęcone jest Maryi, Matce Bożej Trzykroć Przedziwnej i Zwycięskiej, Królowej z Szensztatu. 

Dzięki siostrze Antonii, mogliśmy bliżej poznać Szensztat i przekonać się, że określenie „piękne miejsce”, które pojawiło się w kronikach już w 1143 roku, idealnie do niego pasuje. Poznawanie Szensztatu rozpoczęliśmy od nawiedzenia pierwszej kapliczki, która dla odróżnienia od licznych filialnych sanktuariów, znajdujących się na całym świecie jest nazywana Prasanktuarium. Właśnie w tym szczególnym miejscu, “gdzie wszystko się zaczęło” ksiądz Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji Rodzin Szensztackich naszej parafii. 

Na rozległym terenie Szensztatu znajduje się obecnie jeszcze 10 podobnych sanktuariów, pięknie położonych na okolicznych wzgórzach, w ciągu jednego dnia udało nam się odwiedzić większość z nich. Pogoda była niesprzyjająca, a kolejno odwiedzane sanktuaria, oprócz okazji do modlitwy, dawały nam też możliwość ogrzania się, bo jak to powiedziała siostra Antonia - było tam “ciepło jak u Mamy” . W sąsiedztwie poszczególnych sanktuariów znajdują się domy formacyjne różnych wspólnot. Na Górze Szensztat wznosi się zbudowany w połowie lat sześćdziesiątych kościół  pw. Trójcy Świętej, którego architektura przypomina nadreńskie zamki warowne. Znajduje się tu grób ojca Józefa Kentenicha, założyciela Szensztatu, który zmarł w zakrystii tego kościoła w 1968 r., zaraz po odprawieniu swojej ostatniej Mszy św. W pobliżu kościoła znajduje się dom, w którym mieszkał, mogliśmy wejść, zobaczyć pokój w którym mieszkał od 1965 r. Siostra Antonia w ciepłych słowach przybliżyła nam tę niezwykłą postać. W Domu Spotkania z ojcem Kentenichem obejrzeliśmy też film o jego życiu oraz wiele pamiątek związanych z nim oraz jego dziełem.  życiorys 


Warto wspomnieć, że na całym świecie znajduje się około 200 sanktuariów szensztackich. Są budowane na wzór kaplicy Prasanktuarium w Schönstat. W ich wnętrzach znajdują się stałe elementy: ołtarz z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej (po łacinie: MTA - MATER TER ADMIRABILIS), figury Apostołów Piotra i Pawła, św. Józefa oraz figura św. Michała Archanioła. W każdym szensztackim sanktuarium znajdziemy też stągiew (duży dzban) z napisem: „NIC BEZ CIEBIE – NIC BEZ NAS!” Słowa te najtrafniej wyrażają istotę zawieranego przymierza miłości z Matką Bożą. Te słowa oddają ideę naszej współpracy z łaską Bożą, a stągwie są miejscem składania naszych próśb, podziękowań i darów, przynoszonych Matce Bożej do Sanktuarium.

Dzień zakończyliśmy kolacją i spotkaniem z siostrą Antonią, która opowiedziała nam, jakie były jej drogi powołania i kim jest dla niej Matka Boża Trzykroć Przedziwna.

Ten chłodny dzień spędzony w Szensztacie pozostawił w naszych sercach dużo ciepła i pięknych wspomnień. 

O Szensztacie 

Nic bez Ciebie Maryjo, nic bez nas - o stągwi i nie tylko

Szensztat informacje

Ruch Szensztacki w Polsce

Sanktuarium w Zabrzu- Rokitnicy

Szensztackie Siostry Maryi

Apostolat MTA w polskich misjach katolickich w Niemczech

Prasanktuarium - kamera online

Nowenna do ojca Kentenicha (założyciela Dzieła Szensztackiego)

Modlitwa o beatyfikację ojca Kentenicha


zdjęcia






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz